• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Vybaveniu kúpeľne je potrebné venovať dostatok času. Kúpeľňa je miesto, ktoré v podstate nemožno rýchlo dispozične meniť. Ako ju raz urobíte, takú ju budete mať aj niekoľko desaťročí.Kúpeľňa je miestom každodennej hygieny a relaxácie. V niektorých domácnostiach slúži aj ako práčovňa a sušiareň bielizne, často je v nej tiež wc.Preto si pred návrhom kúpeľne položte zásadnú otázku: Koľko ľudí a v akom veku bude kúpeľňu využívať?Každý kladie na kúpeľňové vybavenie iné nároky.

 

Rady a odporúčania ako jednotlivým skupinám prispôsobiť kúpeľňové vybavenie:

 

Kúpeľňa pre seniorov

Mávajú často pohybové ťažkosti, môžu mať zhoršený zrak a stabilitu. Ich kúpeľňa by preto mala byť dostatočne priestranná, do voľného priestoru by nemali zasahovať rohy a hrany. Pokiaľ možno by mala byť tiež bezbariérová a zároveň vybavená madlami a úchytmi pre bezpečné vykonanie hygieny a na pomoc pri vstávaní.Radšej než vaňu, ktorá vyžaduje prekonanie vysokej hrany pre vstup a najmä výstup mokrou nohou (nebezpečenstvo pošmyknutia), odporúčame riešenie formou sprchovacieho kúta. Kút by mal mať ideálne nízkoprofilovú alebo zapustenú vaničku alebo sprchu s podlahovým žľabom. V sprche by malo byť dostatočne veľké sedadlo a madlo.Umývadlo by malo byť skôr priestrannejšie a dobre uchytené, aby sa o ňu mohol senior oprieť.Toaleta by mala byť tiež vybavená madlom pre ľahšie vstanie. Toaleta v kúpeľni tu nie je toľko na prekážku, z dôvodu hygieny by však mala byť od okolitého priestoru oddelená prepážkou.

 

Kúpeľňa pre rodinu s malými deťmi

Vaňa sa tu zužitkuje nielen pre namáčanie špinavého prádla, ale aj pre dlhšie kúpele ratolestí (ušetríte viac vody než pri polhodinovom sprchovaní) či romantickú kúpeľ rodičov.V kúpeľni by mal byť dostatok odkladacích plôch.Deti a dospelí by mali mať z hygienických dôvodov svoje uteráky, tie sa musia niekde uskladniť, vešať a sušiť.Rovnako je potrebné myslieť na to, že narastie počet sprchových gélov, šampónov a podobných prostriedkov.Odporúčame tiež využívať dve umývadlá či dvojumývadlá, najmä ak je malých detí viac.Toaletu je lepšie mať oddelene jednak z dôvodu hygienických a jednak z dôvodu prevádzkových, kedy si ľudia môžu potom prekážať.

 

Kúpeľňa pre mladý pár alebo jednotlivca

Majú najväčšiu slobodu vo vybavení kúpeľne. Nie je tu potreba veľkého priestoru a odkladacích plôch.Často si títo ľudia doprajú komfort vo forme parného boxu či hydromasážnej vane. Vaňa sa často dopĺňa zástenou, ktorá umožňuje využiť vaňu pre rýchlu očistu sprchovaním a zároveň zamedzuje rozstrekovaniu vody po okolí.

 

Kúpeľňa pre viac generácií

Vo vybavení kúpeľne často dochádza ku kompromisom. Vaňa je vybavená držadlami a zástenou, prípadne sa do kúpeľne podľa dispozície umiestni vaňa aj sprchovací kút so sedadlom.Toaleta by mala byť v obytnom priestore dvakrát a aspoň raz samostatne, aby sa väčší počet ľudí mohol bez problémov vystriedať na wc i v kúpeľni.Nevyhnutný je dostatok úložného priestoru a priestoru na sušenie mokrých osušiek a odloženie vecí. Okolo umývadiel by mali byť police s dostatočným priestorom pre umiestnenie hygienických potrieb.